• در سومین روز از هفته بزرگداشت قوه قضائیه انجام شد: مصاحبه مطبوعاتی مدیرکل پزشکی قانونی قم

   در سومین روز از هفته بزرگداشت قوه قضائیه انجام شد: مصاحبه مطبوعاتی مدیرکل پزشکی قانونی قم

   در سومین روز از هفته بزرگداشت قوه قضائیه انجام شد: مصاحبه مطبوعاتی مدیرکل پزشکی قانونی قم

   دکتر حمید صدیقی آخا که به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع اصحاب رسانه سخن می گفت، به معرفی پزشکی قانونی و خدمات قابل ارائه آن به مردم پرداخت.

   دکتر حمید صدیقی آخا که به مناسبت هفته قوه قضائیه در جمع اصحاب رسانه سخن می گفت، به معرفی پزشکی قانونی و خدمات قابل ارائه آن به مردم پرداخت.

   به گزارش روابط عمومی اداره، در ابتدای این برنامه دکتر صدیقی آخا ضمن خوش آمدگویی به خبرنگاران، هفته قوه قضائیه را فرصتی مغتنم برای معرفی دستاوردهای بزرگ در حوزه قضایی کشور دانست و ابراز امیدواری کرد اقدامات و خدمات پرسنل خدوم و زحمتکش سازمان بتواند از مشکلات هموطنان بکاهد.

   مدیرکل پزشکی قانونی در جریان این مصاحبه آمار عملکرد اداره را در حوزه های معاینات بالینی و تشریح برای حضار اعلام کرد و افزود: بیش از 96 درصد از خدمات پزشکی قانونی مربوط به افراد زنده بوده و تنها بخش کوچکی در حدود 4 درصد از این خدمات مربوط به بحث متوفیات و تشریح می شود.

   مهمترین بخش فعالیت پزشکی قانونی، کارشناسی درمورد اجساد است.

   وی تصریح کرد: البته مهمترین بخش فعالیت پزشکی قانونی مربوط به همان بخش متوفیات است زیرا کارشناسی پزشکی قانونی در این حوزه از اهمیت بسیار زیادی در تعیین تکلیف نحوه فوت افراد و حل گره های قضایی در پرونده ها برخوردار است. وی افزود: به طور مثال دقت نظر کارشناسان در این حوزه ممکن است به تبرئه یک شخص از اتهام قتل عمد و یا بالعکس منجر شود. وی تعداد اجساد ارجاع شده به بخش متوفیات در سال 97 را یک هزار و 143 مورد اعلام کرد که نسبت به سال قبل رشد 8 درصدی را نشان می دهد. دکتر صدیقی آخا افزود: در سال 97 متاسفانه 315 مورد از اجساد ارجاعی مربوط به تصادفات بوده که این رقم نسبت به سال قبل از آن 23 درصد رشد رانشان می دهد.

   نزاع، علت بیشترین میزان مراجعه به پزشکی قانونی

   عضو شورای قضایی استان به بیان آمار مراجعات در مورد نزاع و درگیری پرداخت و افزود: نزاع، بیشترین میزان مراجعه به پزشکی قانونی را به خود اختصاص می دهد و تصادف در درجه دوم است. در سال 96 تعداد 35 هزار و 393 پرونده در بخش معاینات سرپایی در این اداره تشکیل شده که از این تعداد 10 هزار و 453 مورد مربوط به نزاع و 9 هزار و 285 مورد مربوط به تصادفات جرحی بوده است.

   وی افزود: در سال 97 تعداد پرونده های معاینات سرپایی تشکیل شده در اداره 37 هزار و 135 مورد بوده که از این تعداد 11 هزار و 838 مورد نزاع و 9 هزار و 896 مورد مربوط به تصادفات جرحی بوده است. مقایسه این آمار نشان می دهد که آمار نزاع و تصادف طی سال های 96 و 97 به ترتیب 13 و 7 درصد رشد داشته است.

   آمار مجوزهای سقط جنین

   دکتر صدیقی آخا همچنین به پرونده های درخواست سقط جنین اشاره و تصریح کرد: از میان درخواست های ارائه شده در این خصوص در سال 97 به 180 نفر مجوز سقط جنین داده شده که این آمار نسبت به سال قبل 16 درصد رشد داشته است. وی همچنین افزود: بیماریهای مادر و یا نواقص جنین که بخاطر آنها مجوز سقط صادر می شود در پایگاه اطلاع رسانی سازمان به آدرس lmo.ir درج شده است.

   کالبدگشایی به علت تعیین علت فوت جسد اهمیت زیادی دارد.

   مدیرکل پزشکی قانونی تصریح کرد: یکی از چالش های موجود در مورد اجساد، تعیین علت فوت آنهاست که از اهمیت زیادی در مباحث حقوقی و قضایی برخوردار است. وی افزود: در برخی موارد برای تعیین علت فوت، نیاز به انجام کالبدگشایی است که این موضوع مورد پذیرش بستگان قرار نمی گیرد و خواهان عدم انجام این امر هستند. اما بعدها که پیگیر دریافت غرامت بیمه عمر یا حوادث رانندگی... می شوند، به دلیل مشخص نبودن علت فوت، درگیر مراحل پیچیده و بعضاً بدون پاسخی می شوند که علت آن، عدم رضایت به انجام کالبدگشایی جسد بوده و تعیین علت فوت بوده است

   قصور پزشکی، روندکاهشی داشته است.

   مدیرکل پزشکی قانونی به آمار پروندهای بررسی قصور در امور پزشکی هم اشاره و تصریح کرد: تعداد قصور احراز شده در سال 97 نسبت به سال قبل از آن کاهش داشته است. وی همچنین بیشترین میزان قصور پزشکی را مربوط به رشته هایی دانست که ناگزیراز مداخلات درمانی برای بیماران هستند و به همین علت در رشته هایی که نیازمند اقدامات جراحی هستند بالتبع قصور بیشتر دیده می شود.

   وی افزود: بیشترین تعداد قصور در سال 96 و نیز سال 97 مربوط به رشته دندانپزشکی بوده که البته کل موارد، مربوط به دندانپزشکان نبوده و سهم قابل توجهی از آن مربوط به اقداماتی است که توسط دندانسازان تجربی و نیز گاهاً افراد عادی بدون داشتن مدرک در زمینه اقدامات درمانی انجام می شود.

   در همین زمینه دکتر صدیقی آخا از اصحاب رسانه خواست با تبیین موضوع برای مخاطبان خود، آنها را نسبت به عواقب مراجعه به چنین افرادی آگاه سازند. چراکه در بسیاری از موارد، امکان پیگیری شکایت و احقاق حق مراجعین بطور کامل میسر نمی شود.

   وی در پایان ضمن تشکر از حضور خبرنگاران، ابراز امیدواری کرد تعامل و همکاری بیشتر با رسانه ها بتواند زمینه ساز افزایش اطلاع و آگاهی جامعه شده و از بروز مشکلات، پیشگیری کند.

   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: