• معاون مدیرکل اعلام کرد: افزایش 4 درصدی صدور مجوز سقط جنین در قم

   معاون مدیرکل اعلام کرد: افزایش 4 درصدی صدور مجوز سقط جنین در قم

   معاون مدیرکل اعلام کرد: افزایش 4 درصدی صدور مجوز سقط جنین در قم

   درنیمه نخست امسال، ۱۱۳ درخواست سقط‌ جنین درمانی در این اداره بررسی که با ۸۹ درخواست موافقت شده و مجوز لازم صادر شد.

   دکتر محمدعلی عبدالحی خاطرنشان کرد: مقایسه تعداد مجوز صادر شده در شش ماه نخست سالهای 97 و 98 حاکی از افزایش 4 درصدی این آمار برای سال جاری است.

   وی افزود: از تعداد 89 مجوز صادرشده در سال جاری، ۸۲ مورد به دلیل نقص جنین و هفت مورد به دلیل مشکلات و بیماری های مادر بوده‌است.

   عبدالحی اضافه کرد: درمدت مشابه سال گذشته نیز ۱۱۲ درخواست سقط‌جنین در این اداره ثبت شده که با ۸۳ مورد از آنها موافقت شده است و از این تعداد، ۸۲ مورد به دلیل مشکلات جنینی و یک مورد نیز به دلیل مشکلات و بیماری مادر بوده‌است.

   به گفته وی،‌ عمده بیماری‌هایی که به‌واسطه آن‌ها مجوز سقط‌جنین به مادران اعطا شده، مربوط به بیماری‌های مزمن کلیوی و ناراحتی‌های قلبی پیشرفته بوده‌است.

   عبدالحی خاطرنشان کرد: در مورد مشکلات و ناهنجاری‌های جنینی می‌توان به ناهنجاری‌های مغز و اعصاب ازجمله عدم تشکیل کامل مغز و مشکلات نخاعی و نیز ناهنجاری‌های کروموزومی از قبیل سندروم داون یا تریزومی ۱۸ و ۱۳ اشاره کرد.

   وی تصریح کرد: برای دریافت مجوز سقط‌جنین، رضایت زن یکی از شروط اصلی است و مادر باید ضمن حضور در پزشکی قانونی، شخصاً رضایت خود را اعلام کند. همچنین صدور مجوز برای انجام سقط‌جنین درمانی تابع قانون مصوب مجلس شورای اسلامی بوده که در آن شرایط و نحوه گردش کار، توضیح داده‌شده‌است.

   معاون پزشکی قانونی قم با اشاره به شرایط دریافت مجوز سقط‌جنین درمانی، افزود: اگر ادامه بارداری برای مادر موجب ایجاد ضرر جانی شده و احتمال مرگ مادر وجود داشته باشد یا ‌جنین دچار ناهنجاری‌هایی باشد که باعث شود قبل از به دنیا آمدن یا به‌محض آن فوت شود و یا نگهداری جنین باعث مشقت زیاد و یا عسر و حرج خانواده شود، مجوز سقط‌جنین درمانی صادر می‌شود.

   وی بیان کرد: صدور مجوز سقط‌جنین اصولاً در ادارات مراکز استان‌ها انجام می‌شود و برای اعطای این مجوز علاوه بر گرفتن رضایت مادر، نیاز به تایید سه متخصص درباره بیماری مادر یا ناهنجاری خاص درجنین می‌باشد.

   وی افزود:‌ پس از انجام روال قانونی و تشکل پرونده لازم، مجوز سقط‌ جنین قبل از ولوج روح در یک مرکز درمانی معتبر صادر خواهد شد.   نظر کاربران
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی: